Przebieg zabiegu

 

Przebieg zabiegu.

Zabieg przeprowadzany jest po wnikliwym wywiadzie z pacjentem dotyczącym stanu zdrowia. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia pacjent proszony jest o wykonanie zleconych przez hirudoterapeutę badań lekarskich potrzebnych do wykonania zabiegu. Przed i po zabiegu pacjent ma mierzone ciśnienie krwi.

Zabieg trwa od 45 do 90 minut (średnio ok 1 godziny) zależy to od miejsca przystawienia pijawek. Miejsca dobrze ukrwione tj. głowa, okolice narządów płciowych, odbytu, przedniej powierzchni klatki piersiowej posiadają dobre ukrwienie i skracają czas zabiegu. Przystawienie pijawek np. na grzbiecie wydłużają czas zabiegu, gdyż jest to miejsce mało ukrwione.

Na pierwszym seansie przystawiamy 2-3 pijawki. Podczas kolejnych zabiegów w zależności od miejsca, rodzaju choroby, stanu zdrowia pacjenta, zaawansowania choroby, wieku, wagi przystawiamy od 4 do 10 pijawek. PRZYSTAWIANE PIJAWKI KUPUJEMY TYLKO I WYŁĄCZNIE Z CERTYFIKOWANEJ POLSKIEJ HODOWLI. OZNACZA TO, ŻE SĄ ONE W 1OO% BEZPIECZNE. Stosowne dokumenty zakupu pijawek oraz pozwolenia z SANEPID-u przedstawiamy pacjentom w naszym gabinecie.

Zabieg jest bezbolesny. Po przystawieniu pacjent może odczuwać lekkie swędzenie, pieczenie ale po 10-15 minutach dolegliwości ustępują a dzieje się to dzięki substancjom znieczulającym, wpuszczanym podczas ssania przez pijawkę.

Po ok 30-60 minutach, jeśli pijawka sama nie odpadnie, jest usuwana przez hirudoterapeutę. Jest to zupełnie bezbolesne.

Po zakończonej terapii krew sączy się z ran i nie krzepnie. Może tak być do 20 godzin. Jeśli krwawienie wydłuża się do ponad 24 godzin pacjent powinien sprawdzić w laboratorium morfologię i układ krzepnięcia, bo może to świadczyć o ukrytej skazie krwotocznej.

Następnie ranki są dezynfekowane i zabezpieczone jałowym, sterylnym opatrunkiem. Pacjent dostaje również komplet gazików i plastrów do samodzielnej zmiany opatrunku, gdyby taka potrzeba zaistniała. Pacjent może również na zmianę opatrunków przyjść do naszego gabinetu- jest to wizyta bezpłatna. W przypadku pytań i wątpliwości po zabiegu, w razie nagłej potrzeby jesteśmy osiągalne całodobowo pod telefonem.

Terapię należy najczęściej kontynuować przez 4-6 tygodni, jeśli choroba jest bardzo zaawansowana w niektórych przypadkach dłużej. Czas pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien wynosić 4 do 8 dni. W okresie od 3 do 6 miesięcy wskazane jest powtórzenie terapii w zależności od wskazań.

Uwaga

PIJAWKI PO ZABIEGU SĄ UŚMIERCANE W ROZTWORZE ALKOHOLU ETYLOWEGO I UTYLIZOWANE NA OCZACH PACJENTA.

Oznacza to, iż nie ma możliwości aby tą samą pijawkę przystawiono drugiej osobie.