Po zabiegu

 

Postępowanie po zabiegu.

 1. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry, opuchnięcie, pieczenie i swędzenie wokół ranki, które ustąpi po kilku dniach. Objawy te można złagodzić poprzez zastosowanie maści zapobiegającej swędzeniu np. Fenistil żel, maść arnikowa, żel aloesowy, puder na mentolu.
  Do momentu zagojenia się ranki i pojawienia się strupka w/w specyfiki należy nakładać wokół ranki a nie bezpośrednio na nią. Na opuchliznę można zastosować maść Tribiotic 1g (bez recepty).
  UWAGA! Na opuchnięcie nie wolno robić okładów z octu i sody!!!
 2. UWAGA! Ranek nie wolno rozdrapywać, ani nie starać się ich dotykać bo może wdać się infekcja!!!
 3. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno moczyć ranki!!! Nie wolno myć jej wodą a jedynie środkami do dezynfekcji!!! Pełną kąpiel można zastosować dopiero po całkowitym zagojeniu ranek – około trzeciego dnia po zabiegu.
 4. Do momentu zagojenia się ranek ok. 5-6 dni nie wolno korzystać z basenu, sauny, siłowni itp.
 5. Po terapii nie należy wykonywać ciężkich prac i ograniczyć ruchliwość, szczególnie gdy pijawki były przystawiane na nogach.
 6. Pacjent po zabiegu (głównie pierwszym)może odczuwać senność, osłabienie lub lekkie zawroty głowy.
 7. W przypadku wystąpienia opuchlizny i uczulenia po zabiegu należy zażyć wapno Calcium C, Zyrtec lub Allertec (do nabycia bez recepty).
 8. Sporadycznie mogą powiększyć się węzły chłonne. Objaw ten samoistnie zniknie po kilku dniach. Można zastosować wtedy lek przeciwzapalny np. Naproxen (tabletki).
 9. Opatrunków najlepiej nie usuwać aż do następnego dnia. Jeśli opatrunek przesiąknie najlepiej wymienić opatrunek nie zdejmując pierwszego przylegającego do ranki jałowego gazika. Wymiany opatrunków uczymy pacjenta na pierwszej wizycie!!!
 10. Do dezynfekcji ranek najlepiej stosować Octanisept lub Tribactik w sprayu.
 11. W przypadku przedłużającego się krwawienia (powyżej 24 godzin) można przyjąć Coclonamine lub Vitacon (w postaci tabletek dostępnych na receptę). Lek ten skróci czas krwawienia z ranek po pijawce.